Novinky
Aktuálně
Události
Stížnosti Štrasburk
Právo
Judikatura
Rukověť kverulantova
Hledám své dítě
Rodinné právo
Dokumenty
Syndrom zavrženého rodiče
Střídavá péče
Film "Střídavka"
Literatura
Publicistika
Časopis
Číslo 1/94
Našim dětem
Přemýšlej
Maminkám
Fotoarchiv
Spojení
Odkazy
Sponzorům
Skála hrůzy
Klub Střídáček

Poradna

SLUŠNÝ ROZVOD

Justiční kanál
 
Diskusní fórumTOPlist

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU CR

Výhod je poskrovnu

Svoboda, 3. 8. 1998

Rodiče i právník napadají novelu zákona o rodině
PRAHA. Vážné výhrady k novele zákona o rodině, která 1. srpna nabyla účinnosti, má sdružení Spravedlnost dětem.

Jeho členům, jimiž jsou zejména rozvedení rodiče, se nelíbí především to, že podle novely musí soud při rozhodování o svěření dítěte rozvedených rodičů do výchovy vzít v úvahu, kdo dosud o dítě dbal po citové, rozumové a mravní stránce. "V rozvodové praxi bude toto ustanovení zákonitě znamenat upřednostňování i takového rodiče, který svou svévolí uměle a účelově vytvoří dlouhodobý protiprávní stav tím, že druhého rodiče z výchovy dítěte zcela vyloučí a brání mu ve styku s ním," míní zmocněnci sdružení Oldřich Mezl a Luboš Patera. Pozitivní podle nich je však zjednodušení rozvodového řízení za předpokladu, že rozvádějící se manželé jsou schopni řešit otázky výchovy dětí a společného majetku dohodou. Vítají také to, že novela uplatňuje zásadu, že odpovědnost za výchovu a vývoj dítěte mají oba rodiče.

Kritikou na novou zákonnou normu ve včerejším pořadu ČT 1 V pravé poledne nešetřil ani předseda Odvolacího senátu pražského městského soudu František Ištvánek. Podle něj novela nestanoví jasně, co bude s již zahájenými soudními řízeními. Za kontroverzní ustanovení považuje Ištvánek i paragraf 85a. Podle něho soud při rozhodování o výši výživného v případě, že rodič neprokáže své příjmy a nepředloží podklady pro zhodnocení svých majetkových poměrů, bude vycházet z toho, že průměrný měsíční příjem tohoto rodiče se rovná patnáctinásobku částky životního minima. Ištvánek se domnívá, že s tímto ustanovením budou možná i ústavněprávní problémy.


Našli jste potřebné informace a inspiraci? Provoz těchto stránek i další aktivity sdružení Spravedlnost dětem můžete podpořit sponzorským darem.

Za podporu děkujeme.

Tato stránka je vytvořena a hostována společností dbPro. Šíření obsahu s uvedením zdroje vítáno.