June 16, 2024

Co budete potřebovat k založení kavárny?

Chcete-li podnikat v gastro sektoru, asi nejlepší volbou je založení kavárny. Kavárny jsou mezi lidmi velmi oblíbené, mnoho lidí si rádo zajde na dobrou kávu nebo čaj. Kromě kávičky můžete samozřejmě nabízet i jiné studené či teplé nápoje, domácí koláče či zákusky, rychlé snacky, horkou čokoládu, míchané drinky, alko i nealko nápoje. Čím větší sortiment budete mít, tím budete pro lidi atraktivnější a tím větší cílová skupina zákazníků vás bude navštěvovat. 

Vyberte si vhodné prostory

Založení kavárny v roce 2023
Postup při založení kavárny

K založení kavárny budete potřebovat oběhat množství úřadů a institucí, je to však nezbytné, potřebujete mít potřebná povolení. Na začátku si při založení kavárny vyberte co nejlepší místo a lokalitu, abyste byli lidem na očích a zvýšili tím vaše šance na co největší návštěvnost. Připravte si co nejpodrobnější rozpočet budoucích nákladů, abyste věděli, jestli vám budou stačit vaše vlastní finanční prostředky nebo si budete muset něco půjčit od banky. K provozování kavárny si v první řadě vyřiďte živnostenské oprávnění k provozování kavárny. Samozřejmostí je také souhrn povinností ohledně hygieny a hygienické nezávadnosti vašeho provozu. Pokud chcete ve vaší kavárně prodávat také alkohol a alkoholické nápoje, musíte mít potřebná povolení podle platných předpisů pro prodej alkoholu. Nezapomeňte ani na potřebná označení ve vaší kavárně, která musíte umístit všude, kde je to předepsáno. Bezpečnost by měla být na prvním místě, proto je třeba splnit si všechny povinnosti spojené s bezpečností a požární ochranou. 

Při založení kavárny je důležitý i podnikatelský plán

Mnoho podnikatelů podceňuje vypracování podnikatelského plánu, ale určitě vám to při podnikání pomůže. Je dobré vědět, jakou cílovou skupinu zákazníků plánujete oslovit a měli byste znát i konkurenci v okolí, abyste věděli, čím si zákazníky přitáhnete. K tomu, aby vaše kavárna fungovala co nejlépe, je velmi důležitý i výběr zaměstnanců, čemuž byste měli určitě věnovat velkou pozornost, protože právě personál přichází do styku se zákazníky a ti by měli rozhodně dělat dobrý dojem. Co se týče vybavení kavárny, nezapomeňte na všechny potřebné přístroje pro přípravu nápojů a drinků. Raději si vždy vyberte profesionální zařízení, která bude možná dražší, ale vydrží dlouho bez závad a oprav. Pokud potřebujete pomoci se založením kavárny, obraťte se na odborníky, které najdete i na stránce https://www.ikelp.cz/